Sosyal Medya

safafidan.com.tr

Qualcomm ve Samsung’dan İşbirliği

MOBİL

Qualcomm ve Samsung’dan İşbirliği

Qualcomm ve Samsung’dan Snapdragon 835 Mobil İşlemcide İşbirliği.

Dünyanın mobil işlemci devleri bir araya geldi ve 2017 yılında çıkacak olan Qualcomm Snapdragon 835 için anlaştı. Normalde aynı kulvarda rakip olan şirketler birbirlerine karşı düşmanca davranırken Samsung ile Qualcomm bu alanda diğer şirketlere iyi bir ders vermektedir. Özellikle Qualcomm şirketinin Amerika, Samsung şirketinin de Güney Kore olmasına karşın iki şirket uzun yıllardır stratejik iş birliği içerisindeler. En son olarak bu stratejik iş birliği ortak üretim ile devam etmeye başlayacak. Bu işbirliği neticesinde Qualcomm Snapdragon 835 birinci sınıf mobil işlemciler Samsung’un yeni harika teknolojisi 10 nm FinFET işlemci teknolojisiyle üretilecek. Samsung Çip Biriminden Sorulu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jong Shik Yoon’un verdiği ifadede bu işbirliğin Samsung’un lider çip işlemci teknolojisine olan güveninin göstergesi açısından önemli bir mihenk taşı olduğunu söyledi.

Qualcomm Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Keith Kressin ise verdiği ifadede 10nm işlem düğümünü kullnarak işlemcilerinin daha az enerji harcamasına karşın daha fazla performans sağlayacağını söyledi.

Samsung ilk 10nm FinFET üretimine başladı

Dünyanın en küçük işlemci çipi olacak olan ilk 10nm FinFET ilk çipini üretmeye başladı. Ancak şu an için bu çiplerin piyasada yer alması söz konusu değil. Zira bu çiplerin 2017 yılının ilk yarısında yeni telefonlarda çıkması bekleniyor. Bilindiği üzere Samsung’un amiral gemisi Galaxy serisinin son ailesi Samsung Galaxy S8 Mart ayında görücüye çıkacak. 2017 yılının 2.çeyreğinde piyasaya sürülecek olan telefonun Snapdragon 835 işlemcisini kullanması oldukça muhtemel. Samsung’un yeni teknolojisi yüzde 27 daha yüksek performans ve yüzde 40’a kadar daha düşük güç tüketimiyle beraber kapladığı alan verimliliği açısında yüzde 30’a kadar artış sağlanıyor. Bu şekilde çip kendini küçülterek daha büyük pillerin kullanımı destekleyecek. Bilindiği üzere telefonda en ufak bir boşluk bile değerlendiriliyor ve çipin 4 nm daha küçük olması bile pil kapasitesinde önemli bir artış sağlanabilir. Günümüzde ileri teknolojisi kullanılmasına karşın halen pil sorununa çözüm bulunabilmiş değil. Bu  yüzden üretiliciler pil kapasitesini artıramadığı için daha büyük piller üretmektedirler.

Devamını Oku
İlgili Makaleler:
Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla MOBİL

 • MOBİL

  Root Nedir?

  Yazar

  Android işletim sistemine sahip telefonlara Root işlemi uygulanabiliyor. Kullanıcılarına pek çok işlem yapma hakkı tanıyan Root...

 • MOBİL

  Mobil Kullanıcılar Neden Artık Daha Önemli

  Yazar

  Mobil Kullanıcılar veya mobil müşterileriniz yeni bir özelliğin ne anlama geldiğini öğrenmek için aylarca beklemek zorunda kalsaydı ne...

 • MOBİL

  iPhone 7 Özellikleri

  Yazar

  iPHONE 7 ÖZELLİKLERİ İphone 7 diğer kullandığınız iphone modellerinden çok daha farklıdır.Yeni iphone 7 siyah veya...

Çok Okunanlar

Kategoriler

Facebook

Yukarı