Sosyal Medya

safafidan.com.tr

MOBİL

Root Nedir?

Android işletim sistemine sahip telefonlara Root işlemi uygulanabiliyor. Kullanıcılarına pek çok işlem yapma hakkı tanıyan Root işlemi pek çok kullanıcının tercih ettiği bir yöntem olmuştur. Özellikle sistem dosyalarında değişiklik yapmak için kullanılan Root yapma işlemi sistem dosyalarını silme seçeneği sunmaktadır. Bu sayede kullanıcılarına özgür bir alan yaratan Root işlemi ile daha etkin bir şekilde telefon kullanımı yapmak mümkün olacaktır. Bazı uygulamalara erişim root ile mümkün olmaktadır. Çünkü sistem üzerinde değişiklikler yapan uygulamalar ancak root yapılarak kullanılabilir. Root yapma işlemi tüm android telefonlarda ve android işletim sistemli tabletlerde yapılabilir. Bu şekilde daha etkin bir şekilde sistemde denetim sağlanmaktadır.

Root yapma işlemi sistem üzerinde önemli değişikliklere neden olacağı için yapılıp yapılmayacağına iyi karar vermek gerekir. Çünkü sistemi tamamen değiştirmeye yönelik olacak bu işlem yanlış kullanıldığında kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Root atılma işlemi öncesinde kullanıcının onayı gerekir. Daha sonra bu işlem sonrası sistem root atılmaya hazır hale getirilir. Telefonlara root atma işlemi onları kişiselleştirecek bir değişim olacaktır. Bu sayede kullanıcılar için en gelişmiş kişisel uygulamalar yüklenebilir ve sistem üzerinde değişikliklere gidilebilir. Android telefonlardaki bu değişimle birlikte cihaz üzerinde iyileştirmeler yaşanır. Bu şekilde telefonun sahip olduğu tüm özelliklere kullanıcılar tarafından erişim yapılabilir. Telefona yapılan root işlemi sayesinde hem uygulama kullanımlarının da tam performans sağlanırken, hem de istenmeyen uygulamalar engellenmiş olunacaktır. Böylelikle sistemi zorlayan ve kapatılamayan uygulamalar da sistem üzerinde durdurulmuş olur.  Root yapma işlemi kullanıcılarına performans geliştirme ve uygulamalarda tam yetki hakkı verirken dezavantajları da bulunmaktadır.

Bununla birlikte yapılacak root işlemleri telefonun garanti süresini geçersiz kılacaktır. Çünkü kullanıcı tarafından yapılan bu işlem, sistemi tamamen değiştirilmeye elverişli hale getirir. Bu da sistem üzerinde yapılan değişiklikler sonucu cihazın garanti süresini etkisiz kılar. Çünkü üreticiler tarafından sistem dosyalarına yönelik değiştirme ve kaldırma işlemi kesinlikle önerilmemektedir. İşte bunu gerçekleştiren ve sistem üzerinde değişikliklere yol açan root işlemi sistemin dosyaları üzerinde değişiklik yapabildiği için, garantiyi ortadan kaldırır.

Devamını Oku
İlgili Makaleler:
Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla MOBİL

Çok Okunanlar

Kategoriler

Facebook

Yukarı